Gayrimenkulünüzü satarken Tek bir danışmana Bağlı kalmak istemiyor musunuz?

Birçok mülk sahibi “Evime ne kadar çok emlakçı çalışırsa satış o kadar hızlı gerçekleşir” diye düşünebilir, bunun sonucunda da tek bir emlakçıya yetki vermek ona mantıklı gelmeyebilir. Ya da geçmişte emlakçılarla ilgili kötü bir tecrübeye istinaden bir emlak danışmanına yetki vermekten de çekinilebilir. Bu düşünce ve kaygılar gayet anlaşılabilir ama isterseniz bu durumları birde farklı açılardan ele alalım.

Öncelikle bu durumun emlak danışmanları açısından ne yönlü ilerleyeceğine bakalım.

 

Örnekle incelemek gerekirse, siz bir işletmenin sahibisiniz ve altı kişiyi yanınıza çalışmak üzere işe alıyorsunuz. Ay sonunda da kim daha iyi bir performans çıkarırsa sadece ona maaş vereceğinizi söylüyorsunuz. Sizce bu altı kişi gerçekten gönülden ve istekli bir biçimde çalışmak isteyecekler midir? Maalesef. Bu örneği konumuza uyarlarsak;

Altı emlak danışmanından her biri, diğerlerinin de bu mülkü satmaya çalışacağını ve emeklerinin boşa gitme ihtimalinin yüksek olacağını düşünecek ve gereken performansı göstermek istemeyeceklerdir. Danışman sadece rastgelen müşterisine gösterecek ve tam anlamıyla o satışa tüm emeğini vermeyecektir. Hâlbuki işinde profesyonel bir emlak danışmanı, kurumsal ve etik çalışan tüm emlak ofislerine beraber çalışma olanağı sunar. Dolayısıyla bu kurumlar müşterilerini mülkün yetkili emlak danışmanı aracılığıyla yönlendirebilir ve İşlem sonucu alınan hizmet bedeli de bu ofislerle paylaşılır. Sonuç olarak evin satışı hızlı bir şekilde ve başarıyla sonuçlanır.

Burada mülk sahibi hem tek bir danışmanla işini yürütür ve kendi işini kolaylaştırır, aynı zamanda da bölgedeki tüm etik çalışan emlak ofislerine de bu danışman aracılığıyla zaten ulaşmış olur.

Bir de konumuza alıcılar tarafından bakalım.

Kişi aynı mülkün birden çok emlak danışmanında satışta olduğunu görünce kafası karışacaktır. İlanlardaki farklı fiyatlar ve sorduğu sorulara alacağı farklı cevaplar onu bu mülkü satın almasından uzaklaştıracaktır. Aynı zamanda her danışman belki de aynı müşteri için mülk sahibiyle iletişime geçecek ve evin satışında da bu sebeplerle birçok sorun çıkacaktır.

Özetle, güvendiğiniz ve bölgesinin uzmanı bir emlak danışmanına vereceğiniz yetki, sizi tek bir kişiyle muhatap olmanızı sağlayacak ve kargaşayı önleyecektir. Aynı zamanda danışman mülkünüzün satışı için 100% performansla çalışacak ve bu sürecin en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Saygılarımla,
Yiğit Maral