top of page

Neden Bir Gayrimenkul Profesyoneli ile Çalışmalısınız ?

Gayrimenkulünüz var ve satmak istiyorsunuz, emlakçılara güveniniz yok ve zaten onların yaptığı işi bende yaparım diyorsunuz. İnternete ilan koyarım, bir de cama afiş asarım, sonrasında gelsin müşteriler. Biri arar eve bakar, anlaşır el sıkışırız, al paramı ver tapumu derken hayırlı olsun.

Eğer ki bu sürecin böyle akıp gideceğini düşünüyorsanız muhtemelen daha önce ev alım satım işlerinde hiç bulunmadınız.

Bir Gayrimenkulün satışında sandığımızdan daha fazla unsur mevcuttur.

Yaşadığımız bu zamanda her gün çok farklı bir güne uyanıyor ve değişen düzene ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yıllar önce bir gayrimenkulün pazarlanması için gazete ilanı iyi bir fikirken, bugün ise çok az kişinin tercih ettiği bir yöntem oldu. Teknolojinin etkisiyle hiçbir şeyin eskisi gibi kalamadığı bir zamanda, pazarlama yöntemlerinin de değiştiğini kabullenmek gerekir. Klasik pazarlama yöntemleri olan afiş ve sıradan bir internet ilanı yerini artık inovasyon içeren teknolojik yöntemlere bıraktı. Görselliğin çok ön planda olduğu bu zamanda teknolojiden ve fotoğraf sanatından anlamak bir emlak danışmanının işinin bir parçası haline geldi. Dolayısıyla profesyonel bir danışman ilan portallarının yanında sosyal medyada tanıtım yaparak, bölge emlakçılarını bilgilendirerek, potansiyel alıcılara özel çalışmalar yaparak, mülk için broşür ve tanıtım kartları hazırlayarak fark yaratabilir. Böylece bir mülk sahibi kısıtlı imkânlarla yaptığı pazarlama sonucu sınırlı müşteri adaylarıyla ilgilenirken, emlak danışmanı daha etkin pazarlama yöntemleriyle daha fazla alıcı kitleye ulaşacak ve aldığı teklifler doğrultusunda satışı daha kısa sürede sonlandıracaktır.

Diğer bir unsurda gayrimenkulünüzün satış değerinin belirlenmesidir. Evinizin fiyatını portallardaki ilanlarla karşılaştırarak bulmak isteyebilirsiniz. Fakat gördüğünüz o fiyatlar gerçek satış değerlerini yansıtır mı? Maalesef. Çünkü kendi evinize baz aldığınız mülkler aylardır ilanda satılmayı bekliyor olabilirler. Satılan mülklerin de ilan fiyatlarından sonuçlanmıyor olma olasılığı çok yüksek. Bölgesinin uzmanı profesyonel bir emlak danışmanı, aldığı eğitimler ve yaptığı son satışların ışığında evinizin ekspertiz değerini size çıkaracaktır. Çünkü bu onun uzmanlık alanıdır. Sonuç olarak; siz isterseniz evinizin afişini şehirdeki tüm tabelalara astırın, eğer satış değeri doğru belirlenmemişse, mülkünüzün satışla sonuçlanması mümkün olmayacaktır.

Doğru pazarlama, doğru fiyat çalışması yapıldı peki bizi arayan müşterilerin gerçekten alıcı mı yoksa gayrimenkul turisti olup olmadığına nasıl karar vereceğiz. Gayrimenkul danışmanları bu konuda eğitim alırlar. Dolayısıyla kendilerini ve mülk sahiplerini oyalayacak müşterileri elerler ve ciddi alıcılara zaman harcayarak satış sürecini en verimli şekilde sonlandırırlar. Aynı zamanda bölge ve proje hakimiyetiyle alıcıları yönlendirerek doğru kararlar almalarını sağlarlar.

Yıllarca süren emeğiniz sonucunda yaptığınız birikimle aldığınız bir evi satmak veya bu birikimle ev almak istiyorsunuz. Bu durum belli ki hayatınızın en önemli kararlarından birini oluşturacak ve bu adımı atarken fazlasıyla dikkat etmenizi gerektirecek. Stresli Pazarlık süreçleri, tapu aşamaları, para transferleri oldukça risk barındıran süreçlerdir. Bu süreçlere alışkın, doğru gayrimenkul danışmanı işinizi en faydalı şekilde sonuçlandıracaktır.

Özetle, ister alıcı ister satıcı olun eğer bu işte uzman değilseniz, muhtemelen sıkıcı ve zor geçmesi beklenen bu sürecin, sorunsuz bir şekilde sonuçlanması için işinde uzman bir emlak danışmanıyla çalışmanız yerinde olacaktır.

Saygılarımla,

Yiğit Maral

bottom of page