Emlak Danışmanına Nasıl Güvenebilirsiniz ?

“Emlakçılık” içinde bolca önyargı barındıran meslek dalı. Belki de emlak işiyle uğraşanların en çok çaba sarf ettikleri konudur bu, kendilerine duyulan önyargıları bertaraf etmek. Bu önyargının kaynağı nedir, bu konuda haklılık payı var mı? Niye emlakçılara güvenmekte zorlanılır? Doğru emlakçıyı nasıl belirleriz? Gelin bu sorulara cevap arayarak beraber bu konuyu inceleyelim.

Dizi ve filmlerdeki emlakçı rolünde oynayan karakterleri fark etmişsinizdir. Yakası böğrü açık, ağzı laf yapan, iki dediğinden biri yalan olan, hiç güven vermeyen profillerdir. Şahsen ben hiç takım elbiseli, düzgün konuşan bir emlakçı tiplemesi görmedim. :) Bazı şeyleri özetleyen bir tablo aslında. Tabi bu oluşan önyargıların asıl sebebi bu değil ama alttan alta bir mesaj verilmiyor da değil bu sahnelerde.

Aslında her meslek grubunda olduğu gibi işini layıkıyla yapmayan, o işe leke getiren çürük bir kısım mevcuttur. Fakat bazı meslek gruplarında bu çürük kısım diğer mesleklere istinaden daha büyük olabiliyor, emlakçılıkta olduğu gibi.  Bunun başlıca sebeplerinden biri, bu işi herkesin yapabiliyor olmasıydı. Bir emlak danışmanı olmak için herhangi bir diploma şartı, emlak ofisleri için bir standart veya denetleyici bir kontrol mekanizması yoktu. Dolayısıyla herkes bu işi kendi jargonuyla icra edebiliyordu. Sonuç olarak etik olmayan ticaret, mağdur edilen müşteriler, itibarsızlaşan emlakçılık mesleği.

2018 de yayınlanan taşınmaz yönetmeliğiyle emlak danışmanı ve emlak ofislerine şartlar ve yükümlülükler getirildi. Bu işi usulüne uygun yapmak isteyenler MYK tarafından görevlendirilen kurumlar tarafından yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutulacak, kamera karşısında mülakatlara girecekler. Dolayısıyla bugün bir kişinin emlak danışmanlığı yapabilmesi için seviye 4 ve ofis sahipleri için ise seviye 5 olarak belirlenen yetki ve yeterlilik belgeleri olması şartı aranmaktadır. Bu sayede mesleğe bir standartla beraber kurumsallık anlayışı kazanılması sağlanmış ve kayıt dışılığın da önüne geçilmesi için bir adım atılmış oldu. Artık müşteriler öncelikle çalıştığı danışmanın bu belgeleri olup olmadığını öğrenebilecekler.

Kendiniz için doğru emlak danışmanını belirlerken bu belgelerin olması yeterli olmayabilir. O zaman nasıl adımlar atmalıyız? Şu sorular etrafında düşünebiliriz.

Öncelikle danışman çalıştığı bölgeye veya projeye hâkim mi?

Çalıştığı firma kurumsal niteliklere sahip, bilinen bir firma mı?

Kendini zamana göre güncellemiş, işinde inovasyon içerikli çalışmalara yer veriyor mu?

Eğer ki bu sorulara aldığınız cevaplar sizi tatmin etmiyorsa, başka bir temsilci aramanız daha doğru olacaktır.

Emlakçıyla çalışmak ya da güvenmek konusunda bazı endişeleriniz haklı olarak olabilir, ama işini titizlikle yürüten, yukarıda belirttiğimiz nitelikleri taşıyan bir emlak danışmanı da ev alım satımı gibi ciddi bir süreçte sizi doğru yönlendirecek ve maksimum kazancı sağlamanıza yardım edecektir.

Saygılarımla,
Yiğit Maral